HR22-12WTRA-20S(73)
DigiKey Part Number
HR1971-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR22-12WTRA-20S(73)
Description
CONN RCPT FMALE 20P SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR22-12WTRA-20S(73) Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Silver
Series
Color
Silver
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
12
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C