HR22-12WTPA-20S(73)
DigiKey Part Number
HR1968-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR22-12WTPA-20S(73)
Description
CONN PLUG FMALE 20P SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR22-12WTPA-20S(73) Models
Category
Contact Finish - Mating
Silver
Mfr
Color
Black, Silver
Series
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Features
Backshell, Clamp, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
12
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C