HR10A-10R-12P(73) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 391
Datasheet
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
HR10A-10R-12P(73)
HR10A-10R-12P(73)
DigiKey Part Number
HR1627-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10R-12P(73)
Description
CONN RCPT MALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HR10A-10R-12P(73) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C