HR10A-10P-12S(74)
HR10A-10P-12S(74)
HR10A-10P-12S(74)
DigiKey Part Number
HR1624-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10P-12S(74)
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
HR10A-10P-12S(74) Models
Contact Finish - Mating
Gold
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C