HR10A-10P-10P(74)
HR10A-10P-10P(74)
HR10A-10P-10P(74)
DigiKey Part Number
HR1634-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10P-10P(74)
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
HR10A-10P-10P(74) Models
Contact Finish - Mating
Gold
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C