HIF6-32PA-1.27DS(71)
DigiKey Part Number
H123933-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF6-32PA-1.27DS(71)
Description
CONN HEADER R/A 32POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 32 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
HIF6-32PA-1.27DS(71) Models
Category
Contact Length - Mating
0.217" (5.50mm)
Mfr
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Features
Keying Slot, Mounting Flange
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
0.5A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
300V