FX6A-40S-0.8SV(91) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
FX6A-40S-0.8SV(91)
DigiKey Part Number
FX6A-40S-0.8SV(91)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6A-40S-0.8SV(91)
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX6A-40S-0.8SV(91) Models
Category
Pitch
0.031" (0.80mm)
Packaging
Tube
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.157" (4.00mm)