FX6-40P-0.8SV1(93) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
FX6-40P-0.8SV1(93)
DigiKey Part Number
FX6-40P-0.8SV1(93)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-40P-0.8SV1(93)
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX6-40P-0.8SV1(93) Models
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights
6mm, 8mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)