FX20-60P-0.5SV15(30) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Image for FX20-60P-0.5SV15(30) is not available
FX20-60P-0.5SV15(30)
DigiKey Part Number
26-FX20-60P-0.5SV15(30)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-60P-0.5SV15(30)
Description
INTERCONNECT RECTANGULAR
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights
15mm, 25mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.520" (13.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)