FX20-60P-0.5SV15(20) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX20-60P-0.5SV15(20) is not available
FX20-60P-0.5SV15(20)
DigiKey Part Number
FX20-60P-0.5SV15(20)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-60P-0.5SV15(20)
Description
CONN HDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX20-60P-0.5SV15(20) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 25mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.520" (13.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)