FX11LA-80S/8-SV(71)
FX11LA-80S/8-SV(71)
FX11LA-80S/8-SV(71)
DigiKey Part Number
H10777-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-80S/8-SV(71)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LA-80S/8-SV(71) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.065" (1.65mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)