FX11A-80P/8-SV0.5(92) is available for purchase but is not normally stocked.
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1,000
Datasheet
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
FX11A-80P/8-SV0.5(92)
DigiKey Part Number
FX11A-80P/8-SV0.5(92)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11A-80P/8-SV0.5(92)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11A-80P/8-SV0.5(92) Models
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
3mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.103" (2.63mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)