DF51A-10DP-2DSA
DigiKey Part Number
H125844-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF51A-10DP-2DSA
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF51A-10DP-2DSA Models
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.331" (8.40mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Style
Voltage Rating
250V