DF1E-2S-2.5C
DF1E-2S-2.5C
DF1E-2S-2.5C
DigiKey Part Number
H3767-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1E-2S-2.5C
Description
CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF1E-2S-2.5C Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)