Image for DF13EA-30DP-1.25V(84) is not available
DF13EA-30DP-1.25V(84)
DigiKey Part Number
26-DF13EA-30DP-1.25V(84)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13EA-30DP-1.25V(84)
Description
CONN HEADER SMD 30POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 30 position 0.049" (1.25mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Features
Solder Retention
Pitch - Mating
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
2
Insulation Color
Beige
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
29.9VAC/DC
Style
Mated Stacking Heights
5.8mm