DF13C-8P-1.25V(51)
DigiKey Part Number
H126003TR-ND - Tape & Reel (TR)
H126003CT-ND - Cut Tape (CT)
H126003DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13C-8P-1.25V(51)
Description
CONN HEADER SMD 8POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 8 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF13C-8P-1.25V(51) Models
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
150V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
5.8mm