DF13C-6P-1.25V(51)
DigiKey Part Number
26-DF13C-6P-1.25V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF13C-6P-1.25V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF13C-6P-1.25V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13C-6P-1.25V(51)
Description
CONN HEADER SMD 6POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 6 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF13C-6P-1.25V(51) Models
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
150V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
5.8mm