M80-5000000M7-06-334-00-000
DigiKey Part Number
952-M80-5000000M7-06-334-00-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5000000M7-06-334-00-000
Description
6 POS. MALE SIL HORIZONTAL THROU
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.157" (4.00mm)
EDA/CAD Models
M80-5000000M7-06-334-00-000 Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Contact Length - Post
0.197" (5.00mm)
Series
Insulation Height
0.238" (6.05mm)
Packaging
Bulk
Connector Type
Contact Finish - Post
Features
Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
20A