M80-5000000M3-04-332-00-000
DigiKey Part Number
952-2906-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5000000M3-04-332-00-000
Description
CONN HEADER VERT 4POS 4MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.157" (4.00mm)
EDA/CAD Models
M80-5000000M3-04-332-00-000 Models
Category
Contact Length - Post
0.197" (5.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Tube
Active
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Features
Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
20A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
800V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
7.3mm, 9.75mm