M80-5000000M3-02-PM2-00-000
DigiKey Part Number
952-M80-5000000M3-02-PM2-00-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5000000M3-02-PM2-00-000
Description
2 POS. MALE SIL VERTICAL THROUGH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.157" (4.00mm)
EDA/CAD Models
M80-5000000M3-02-PM2-00-000 Models
Category
Contact Length - Post
0.197" (5.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Bulk
Active
Contact Finish - Post
Features
Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
40A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
800VAC/DC
Mounting Type
Mated Stacking Heights
7.3mm