M80-4000000F1-02-PF3-00-000
DigiKey Part Number
952-M80-4000000F1-02-PF3-00-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4000000F1-02-PF3-00-000
Description
2 POS. FEMALE SIL HORIZONTAL THR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Receptacle Connector 0.157" (4.00mm) Through Hole, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-4000000F1-02-PF3-00-000 Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Mfr
Insulation Color
Black
Series
Insulation Height
0.218" (5.55mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket, Power
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board or Cable
Features
Jackscrews, Polarizing Key
Number of Positions
Current Rating (Amps)
40A