G125-MV15005L1P
G125-MV15005L1P
Harwin’s Company Overview
G125-MV15005L1P
DigiKey Part Number
952-2812-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MV15005L1P
Description
CONN HEADER VERT 50POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MV15005L1P Models
Category
Fastening Type
Latch Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Bag
Features
Board Lock, Pick and Place
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.25mm, 7.35mm, 7.7mm