GSFH5010
DigiKey Part Number
4786-GSFH5010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSFH5010
Description
MOSFET, N-CH, SINGLE, 9A, 500V,
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 9A (Tc) 89W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
89W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
800mOhm @ 4A, 10V