BG055-25A-1-0650-0530-0350-L-D
DigiKey Part Number
2073-BG055-25A-1-0650-0530-0350-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BG055-25A-1-0650-0530-0350-L-D
Description
25W, 2.54MM PITCH PIN HDR, SIL,
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 25 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
BG055-25A-1-0650-0530-0350-L-D Models
Contact Length - Mating
0.256" (6.50mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact