BG055-03A-1-0650-0530-0350-L-G
DigiKey Part Number
2073-BG055-03A-1-0650-0530-0350-L-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BG055-03A-1-0650-0530-0350-L-G
Description
3W, 2.54MM PITCH PIN HDR, SIL, S
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 3 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BG055-03A-1-0650-0530-0350-L-G Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.256" (6.50mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Box
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact