BD125-26-A-0305-0580-L-B
DigiKey Part Number
2073-BD125-26-A-0305-0580-L-BTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BD125-26-A-0305-0580-L-BCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BD125-26-A-0305-0580-L-BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD125-26-A-0305-0580-L-B
Description
HEADER DUAL 1.27MM VERT SMT 26PO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 26 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD125-26-A-0305-0580-L-B Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Features
Keying Slot, Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 2 Wall
Current Rating (Amps)
1A per Contact