BC050-44A-K0-0380-0160-0480-LD
DigiKey Part Number
2073-BC050-44A-K0-0380-0160-0480-LD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC050-44A-K0-0380-0160-0480-LD
Description
44W,1.0MM PITCH ELEV PIN HDR,DIL
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 44 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
BC050-44A-K0-0380-0160-0480-LD Models
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact