BC050-16A-K0-0380-0160-0480-LB
DigiKey Part Number
2073-BC050-16A-K0-0380-0160-0480-LBTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC050-16A-K0-0380-0160-0480-LBCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC050-16A-K0-0380-0160-0480-LBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC050-16A-K0-0380-0160-0480-LB
Description
16W,1.0MM PITCH ELEV PIN HDR,DIL
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
BC050-16A-K0-0380-0160-0480-LB Models
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact