BC032-02-A-2-0200-0200-L-B
DigiKey Part Number
2073-BC032-02-A-2-0200-0200-L-BTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC032-02-A-2-0200-0200-L-BCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC032-02-A-2-0200-0200-L-BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC032-02-A-2-0200-0200-L-B
Description
2POS 1.0MM PITCH PIN HEADER, TYP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 2 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BC032-02-A-2-0200-0200-L-B Models
Category
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A