Image for PUN-H-10X1,5-SW-300 is not available
PUN-H-10X1,5-SW-300
DigiKey Part Number
2171-PUN-H-10X1,5-SW-300-ND
2171-PUN-H-10X1,5-SW-300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PUN-H-10X1,5-SW-300
Description
PLASTIC TUBING 300M
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tubing Black Polyurethane (PU) 984.3' (300.0m)
Category
Material
Polyurethane (PU)
Manufacturer
Festo Corporation
Length
984.3' (300.0m)
Series
Operating Pressure
-14 ~ 145PSI (-1 ~ 10 bar)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Operating Temperature
-35°C ~ 60°C
Part Status
Active
Fluid Type
Compressed Air
Type
Tubing
Bend Radius (Flow)
2.047" (52.00mm)
Outer Diameter
0.394" (10.00mm)
Minimum Bend Radius
1.102" (28.00mm)
Inner Diameter
0.276" (7.00mm)