2504021217Y0
DigiKey Part Number
1934-1366-2-ND - Tape & Reel (TR)
1934-1366-1-ND - Cut Tape (CT)
1934-1366-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2504021217Y0
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 200mA 500mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2504021217Y0 Models
Category
Current Rating (Max)
200mA
Manufacturer
Fair-Rite Products Corp.
DC Resistance (DCR) (Max)
500mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Filter Type
Signal Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.022" (0.55mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)