50M025045H004
DigiKey Part Number
145-50M025045H004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M025045H004
Description
90 SLOTTED CSK SCREW, M2.5 X .45
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M2.5x0.45 Flat Head Machine Screw Slotted Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M025045H004 Models
Category
Thread Size
M2.5x0.45
Manufacturer
Essentra Components
Head Diameter
0.217" (5.50mm)
Series
Head Height
0.059" (1.50mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Length - Overall
0.157" (4.00mm)