VLM60W-12
DigiKey Part Number
1800-1102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLM60W-12
Description
120 TO 277 VAC, 93% EFF., RECTAN
Detailed Description
5A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
5A
Series
Power (Watts)
60 W
Packaging
Box
Operating Temperature
90°C
Efficiency
93%
Size / Dimension
5.12" L x 0.77" W x 0.78" H (130.0mm x 19.7mm x 19.8mm)
Voltage - Input (Min)
120VAC
Voltage - Input (Max)
277VAC