VLM100W-12
DigiKey Part Number
1800-1129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLM100W-12
Description
LED DRIVER CV 120-277VAC 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
12V
Manufacturer
ERP Power, LLC
Current - Output (Max)
8A
Series
Power (Watts)
96 W
Packaging
Bulk
Ratings
IP20
Part Status
Active
Operating Temperature
90°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
93%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
5.39" L x 1.02" W x 0.75" H (137.0mm x 26.0mm x 19.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cULus
Voltage - Input (Min)
120VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC