JVLM100W-48
DigiKey Part Number
JVLM100W-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JVLM100W-48
Description
100W 48V CV LED DRIVER IN JUNCTI
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2A 48V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
48V
Manufacturer
ERP Power, LLC
Current - Output (Max)
2A
Series
Power (Watts)
96 W
Packaging
Bulk
Ratings
IP20
Part Status
Active
Operating Temperature
90°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
90%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
8.16" L x 2.97" W x 1.30" H (207.3mm x 75.4mm x 33.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Input (Min)
120VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC