JVLM100W-24
DigiKey Part Number
1800-1146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JVLM100W-24
Description
100W 24V CV LED DRIVER IN JUNCTI
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
4A
Manufacturer
ERP Power, LLC
Power (Watts)
96 W
Series
Features
OCP
Packaging
Bulk
Ratings
IP20
Part Status
Active
Operating Temperature
90°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
90%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
8.16" L x 2.97" W x 1.30" H (207.3mm x 75.4mm x 33.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Input (Min)
120VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC
Base Product Number
Voltage - Output
24V