ECS-7050MV-500-DM-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-7050MV-500-DM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-7050MV-500-DM-CT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-7050MV-500-DM-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-7050MV-500-DM-TR
Description
XTAL OSC XO 50MHZ HCMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 1.6V ~ 3.6V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-7050MV-500-DM-TR Models
Category
Voltage - Supply
1.6V ~ 3.6V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
8mA
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.067" (1.70mm)