ECS-1618-192-BN-TR
DigiKey Part Number
XC1964TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1964CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1964DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-1618-192-BN-TR
Description
XTAL OSC XO 19.2000MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.2 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-1618-192-BN-TR Models
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
2.5mA
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)