ECS-120-18-5PX-JEM-TR
DigiKey Part Number
XC2079TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2079CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2079DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-120-18-5PX-JEM-TR
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±20ppm Crystal 18pF 50 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-120-18-5PX-JEM-TR Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Frequency Tolerance
±20ppm