PDUMH20HV is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton Tripp Lite
In Stock: 27
Datasheet
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Horizontal
PDUMH20HV
DigiKey Part Number
PDUMH20HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMH20HV
Description
PDU METERED 200V 240V 20A 8 C13
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Connector - AC Input
NEMA L6-20P
AC Outlets
10
Connector - AC Output
IEC 320-C13 (8), C19 (2)
Voltage - Input
200 ~ 240V
Housing Material
Steel
Mounting Type
Rack, Horizontal
Cord Length
12' (3.66m)
Current - Max
20A