TR1-2410FA12-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TR1-2410FA12-R |
Description | FUSE BRD MNT 12A 125VAC/VDC 2SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Fast Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Part Status Active | Approval Agency cURus |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.256" L x 0.122" W x 0.122" H (6.50mm x 3.10mm x 3.10mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.00395 Ohms |
Voltage Rating - AC 125 V | Base Product Number |