SS-5H-1.25A-BK
DigiKey Part Number
283-SS-5H-1.25A-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-5H-1.25A-BK
Description
FUSE BRD MNT 1.25A 300VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.25 A 300 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Bulk
Melting I²t
12.75
Part Status
Active
Approval Agency
CQC, cURus, KC, PSE, TUV, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.335" L x 0.170" W x 0.337" H (8.50mm x 4.30mm x 8.55mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
57 mOhms
Voltage Rating - AC
300 V