SMCJ26AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 11,868
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2,623
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 33
42.1V Clamp 35.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMCJ26AH
DigiKey Part Number
283-SMCJ26AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ26AH
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V