SZ1SMC26AT3G
DigiKey Part Number
F11587TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11587CT-ND - Cut Tape (CT)
F11587DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMC26AT3G
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Detailed Description
42.1V Clamp 35.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.6A