SMCJ18CAH
DigiKey Part Number
283-SMCJ18CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMCJ18CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMCJ18CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ18CAH
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 51.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V