SMCJ18AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
In Stock: 579
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
29.2V Clamp 51.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMCJ18AH
DigiKey Part Number
283-SMCJ18AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ18AH
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V