SMAJ33CAH
DigiKey Part Number
283-SMAJ33CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ33CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ33CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ33CAH
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V