SZ1SMA33CAT3G
DigiKey Part Number
F11521TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11521CT-ND - Cut Tape (CT)
F11521DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA33CAT3G
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZ1SMA33CAT3G Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
190pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A