BK-MDP-V2-30-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
30 A 500 V 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
BK-MDP-V2-30-R
DigiKey Part Number
283-BK-MDP-V2-30-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-MDP-V2-30-R
Description
FUSE 3AB 500VAC T-DELAY 30A
Detailed Description
Melting I²t
980.0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0023 Ohms