BK/GMD-315-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-2909-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BK/GMD-315-R |
Description | FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 315 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - AC 250 V |
Mfr | Response Time Slow Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A |
Part Status Active | Melting I²t 0.89 |
Mounting Type Requires Holder | Approval Agency CSA, UL |
Fuse Type | Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 2.4 Ohms |